International Day of Mathematics 2024.

14.03.2024.

_International Day of Mathematics

• Fakultet za matematiku

Međunarodni dan matematike (IDM, International Day of Mathematics) obilježava se diljem svijeta svake godine 14. ožujka. 14. ožujka odabran je kao datum za IDM jer se već slavi u mnogim zemljama kao Π dan. Projekt Međunarodni dan matematike inicirala je Međunarodna matematička unija (International Mathematical Union) uz potporu brojnih međunarodnih i regionalnih organizacija iz cijeloga svijeta. 14.3. proglašen je Međunarodnim danom matematike na 40.  UNESCO općoj 26. studenog 2019 te je prvi put obilježene 14. ožujka 2020.

Ove ćemo godine Međunarodnog dana matematike obilježiti u osnovnoj školi Sveti Matej Viškovo. Obilježavanje Međunarodnog dana matematike organizirano je u okviru Erasmus+ projekta SciMaG – Science&Math educational games from preschool to university, a organizatori i izvoditelji aktivnosti su: Centar tehničke kulture Rijeka, Fakultet za matematiku Sveučilišta u Rijeci, OŠ Sveti Matej Viškovo, Prva sušačka hrvatska gimnazija u Rijeci.

U nastavku navodim aktivnosti:

1. Utrka neposlušnih robota (Fakultet za matematiku Sveučilišta u Rijeci)
  2. Igra: Matematika drugim riječima (Fakultet za matematiku Sveučilišta u Rijeci)
  3. Igre: Set, Spot it, Tatrix (Fakultet za matematiku Sveučilišta u Rijeci)
  4. Složi i zaigraj sudoku za malene (Fakultet za matematiku Sveučilišta u Rijeci)
  5. Kornjača igra sudoku (Fakultet za matematiku Sveučilišta u Rijeci)
  6. Sudoku u koordinatnom sustavu (Fakultet za matematiku Sveučilišta u Rijeci)
  7. Potraga za blagom u Pi ritmu (Fakultet za matematiku Sveučilišta u Rijeci i Centar tehničke kulture Rijeka)
  8. Cubetto igra Sudoku (Fakultet za matematiku Sveučilišta u Rijeci i Centar tehničke kulture Rijeka)
  9. Pčelica pleše u Pi ritmu (Fakultet za matematiku Sveučilišta u Rijeci i Centar tehničke kulture Rijeka)

Uz navedeno, Međunarodni dan matematike obilježit će i naš Alumni klub matRi održavanjem redovne godišnje skupštine koja će se održati u četvrtak, 14.03.2024. godine u 18:00 sati, u zgradi Sveučilišnih odjela na kampusu na Trsatu (Radmile Matejčić 2), u prostoriji O-027.

Neposredno nakon skupštine održat će se i sljedeće aktivnosti:

• prof. dr. sc. Sanja Rukavina održat će predavanje naziva “Istraživanje u nastavi matematike”
  • izv. prof. dr. sc. Vedrana Mikulić Crnković prezentirat će popularizacijske aktivnosti održane u sklopu Međunarodnog dana matematike

Pridružite se i Vi obilježavanju Međunarodnog dana matematike te svoje aktivnosti objavite na https://www.idm314.org/. Na istoj adresi možete pogledati na koji način se IDM obilježava u svijetu.